+421 917 885 671

tm.kart@gmail.com

Follow me on FacebookFollow me on X

Úspech slovenského kartingu v Lonate

Ani v najsilnejšej konkurencii, ktorá sa stretla vo finále Majstrovstiev sveta v kartingu, sa nestratil najlepší slovenský motokárový pretekár, Tomáš Mišík.

Začiatkom týždňa slovenské média hojne zdieľali informáciu o poľutovaniahodnom incidente, ktorý sa stal počas Majstrovstiev sveta motokár v talianskom Lonate. Žiaľ, vôbec si popritom nevšimli, že sa najvýznamnejšieho kartingového podujatia v tejto sezóne zúčastnil aj najúspešnejší slovenský kartingový pretekár Tomáš Mišík, štartujúci s továrenskou podporou kartingových firiem.

Pretekár TM-KART RACING TEAM-u sa svojimi výsledkami prebojoval až do finálového podniku FIA Karting World Championship 2020 v Lonate, kde sa priamo o titul majstra sveta v najvyššej kategórii KZ2 popasovalo 105 pilotov. „Do Lonata sa zišla svetová kartingová špička, a o výsledku rozhodovali tie najmenšie detaily,“ vysvetľuje Tomáš fungovanie špičkových motokárových pretekov, ktoré sú doslova zmenšeninou formuly jeden. „Dnes sa už ani tak nejde po výkone, ako kedysi, ale sústreďujeme sa na detaily v oblasti aerodynamiky a priľnavosti. Rozhodujúce desatinky, stotinky sekundy hľadáme v štruktúre podvozku, tuhosti materiálov, či riešení čo najmenšieho odporu vzduchu. Mrzí má preto, že vo verejnosti stále prevláda pohľad, ktorý vidí motokáry len ako požičovne na voľný čas. Pritom karting je vysoko profesionalizovaný špičkový šport.“

Pochopiteľne, že na takejto profesionálnej úrovni aj štartu na svetovom šampionáte predchádzajú dôsledné testy. „Naše prvé kroky smerovali do centrály fabriky Gold Kart, kde sme najprv prebrali stratégiu a technické veci. Potom nasledovali týždňové testy na dráhe, kde sme dolaďovali detaily na dvoch pripravených podvozkoch pre majstrovstvá sveta. Podarilo sa nám stiahnuť 2-3 desatiny sekundy, čo nás utvrdilo, že sme vývoj posunuli správnym smerom,“ približuje tvrdú prácu v profesionálnom kartingu rodák z Trenčína.

Foto: TM-KART RACING TEAM

Samotný šampionát v Lonate začínal voľnými tréningami vo štvrtok. V piatok sa už začali merané tréningy a kvalifikácia. „Suché tréningy nám potvrdili, že máme dobrú rýchlosť. V piatok sa však s nami pohrávalo počasie. Zlá viditeľnosť a čiastočne vytopená trať robila vrásky usporiadateľom a miešala poradím. Na kvalifikáciu sme boli rozdelení do štyroch skupín. Tie prvé jazdili ešte na mokrej trati a do výhody, a lepších časov, sa dostali posledné skupiny. Ja som štartoval už v druhej skupine. Pred našim štartom prestalo pršať a trať začala obsychať. Mali sme tak dilemu, či zariskovať a prezuť na suché,“ vraví Tomáš Mišík. Kvalifikácia určovala rozloženie pretekárov do dôležitých predfinálových jázd, kde sa už vo vzájomných piatich konfrontáciách zbierali body, ktoré určili tridsaťšesť pretekárov pre finálovú jazdu majstrovstiev sveta.

„V predfinálových jazdách som mal trochu smolu. Tak, ako ja, aj viacerí skúsení pretekári doplatili na menej skúsených pilotov, ktorých vytiahli tímy z juniorských kategórií. Mladí chlapci doplácali na nevyjazdenosť a spôsobovali kolízie. Do troch takýchto incidentov som sa  s nimi dostal aj ja, a to ma stálo lepšie umiestnenie v predfinálových jazdách. Výsledkom jednej takejto kolízie bol aj spadnutý nárazník, začo sme dostali päťsekundovú penalizáciu. Tá nás vo vyrovnanej konkurencii, kde rozhodovali desatiny, definitívne odsunula na 65.miesto a zobrala nám šancu na veľké finále,“ smutne konštatuje Tomáš Mišík.

„Napriek tomuto si však myslím, že víkend v Lonate môžem hodnotiť ako veľmi dobrý. Ukázali sme, že máme rýchlosť a dokázali sme konkurovať najlepším továrenským pretekárom. Veľa skúsených pretekárov sme nechali za sebou a v takejto silnej konkurencii je to, myslím si, pekný výsledok pre celý slovenský kartingový šport. Škoda tej smoly, mohli sme priviezť ešte lepší výsledok, no aj smola patrí do motoristického športu. Musíme sa s tým zmieriť,“ dáva záverečnú bodku za svetovým šampionátom pretekár slovenského tímu KM-KART RACING TEAM, Tomáš Mišík. „Rád by som sa poďakoval všetkým ktorí ma v pretekaní podporujú. Veľké ďakujem patrí mojej rodine, mojej priateľke, Štofimu Rosinovi, môjmu tímu za obetavú prácu počas celej sezóny. Obrovská vďaka talianskej Gold Kart Factory, ktorá ma podporuje materiálne, a zabudnúť nemôžem ani na mojich partnerov, priateľov a fanúšikov. Všetkým ďakujem za pomoc a podporu.“

Ľuboš Kašický