+421 917 885 671

tm.kart@gmail.com

Follow me on FacebookFollow me on X

Meno Tomáš Mišík si zapamätajte

Dnes najlepší slovenský kartingový pretekár robí dobré meno Slovensku nielen výsledkami, ale snaží sa pomáhať aj rozvoju mladých pretekárskych talentov.

Prakticky všetky veľké hviezdy automobilového športu začínali na motokárach. Jazda na malých „žihadlách“ učí pretekára základnú jazdeckú abecedu a nekompromisne oddeľuje zrno od pliev. V súčasnosti našim najlepším kartingovým jazdcom je 34-ročný Tomáš Mišík z Ostrova pri Piešťanoch, ktorý ako profesionálny pretekár jazdí s továrenskou podporou v najvyššej súčasnej kategórii kartingového športu.

KZ2 je najvyššia úroveň. Je to akási výkladná skriňa kartingu,“ vysvetľuje Tomáš Mišík. „Štartujú tu najvýznamnejší pretekári kartingu, továrenskí jazdci a platení pretekári. V roku 2013 s nami jazdil aj Max Verstappen, ktorý sa už ako 16-ročný stal majstrom sveta. Vlastný kartingový tím má tiež Charles Leclerc, ktorý získal juniorský kartingový titul, podobne, ako kedysi Alonso.“ Motokáry v KZ2 majú výkon motora 50 koní, s objemom motora 125 cc. V roku 2020 sa jazdili dva podniky FIA Karting European Championship – KZ2, kde nás reprezentoval práve Tomáš Mišík. „V polovici augusta sme jazdili v italskej Adrii a prvý septembrový víkend sa konal druhý podnik v belgickom Genku. Mne sa podarilo prebojovať do veľkého finále, kde štartuje najlepších 36 pretekárov KZ2,“ pokračuje rodák z Trenčína, ktorý v mimoriadne nabitej konkurencii vyjazdil v Belgicku výborné 23.miesto. „Je to naozajstný úspech. Už len prebojovať sa do finále, v konkurencii najlepších pretekárov sveta, sa považuje za úspech,“ vraví Mišík, ktorí sa teraz pripravuje na najvýznamnejšie preteky sezóny, Majstrovstvá sveta KZ2, ktoré sa začiatkom októbra jazdia v italskom Lonate. „Dva týždne predtým máme testovacie jazdy na okruhu, kde budeme pracovať na nových podvozkoch, nastaveniach a materiáloch. Potom už nasleduje iba kondičná a mentálna príprava na svetové finále,“ vysvetľuje najlepší kartingový pretekár na Slovensku.

Tomáš Mišík súťaží vo farbách vlastného tímu TM-KART RACING TEAM, no s továrenskou podporou italského výrobcu podvozkov Gold Kart Factory, respektíve s podporov nemeckého dodávateľa motorov SRP Engines. „Taliani sú absolútnou špičkou v príprave podvozkov a preto som hrdý na to, že sa mi dostáva podpory takýchto významných firiem,“ váži si spoluprácu s partnermi Mišík, ktorý si ju musel zaslúžiť vynikajúcimi výsledkami. Dnes je Tomášové meno v kartingu známe po celej Európe a zásluhu na tom majú aj vyjazdené tituly v rôznych národných šampionátoch a sériách Európy.

Napriek tomu, že Tomáš Mišík je stále aktívny profesionálny pretekár, sám sa zapája do výchovy nových talentov. To je v tomto športe, ktorý momentálne na Slovensku ťahá za kratší koniec, veľmi záslužná práca. „Náš motokárový tím sme založili v roku 2001 a popri pretekaniu kladieme veľký dôraz aj na výchovu mladých talentovaných jazdcov. Sám mám bohaté skúsenosti, ktorými môžem pomôcť nádejným začínajúcim motokárovým pretekárov a preto cítim morálnu povinnosť ich odovzdať ďalej.“ Pretekári z TM-KART RACING TEAM-u štartujú v slovenskom šampionáte i ďalších sériách, jazdiacich sa v našom priestore. No nie sú to len začínajúci pretekári, s ktorými Tomáš Mišík spolupracuje. Na tréningové jazdy chodia aj hviezdy takého formátu, akou je Štofi Rosina. „S Tomášom sa poznáme veľa rokov a je to vynikajúci pretekár. Jeho tím robí záslužnú prácu. Naposledy sme u Tomáša jazdili spolu s Braňom Mičkom, ktorý pristupuje veľmi vážne k svojej príprave a štartom na okruhoch. Jazda na motokárach je na zdokonaľovanie sa ako stvorená a myslím si, že nám každá možnosť takejto spolupráce len prospieva. Ďakujem Tomášovi a držím mu palce,“ podporuje Tomáša Mišíka aj najúspešnejší okruhový pretekár zo Slovenska, Štofi Rosina.

Ľuboš Kašický